Koncertcafé

X
Musikhuset

Koncertcafé

Koncert

Det Jyske Musikkonservatoriums rytmiske studerende har i mange år med stor succes givet koncerter i Aarhus midtby. De såkaldte koncertcaféer afholdes i Rytmisk Sal og på Klubscenen (tidligere kaldet Falken) i Musikhuset Aarhus - og af til også på spillestedet HeadQuarters. Her kan man opleve smagsprøver på hvad de studerende arbejder med.

Koncerterne slutter oftest ca. kl. 23. Der er altid fri entré.

Da der kan forekomme ændringer i koncertcaféprogrammet, anbefales det at holde øje her

Program:
Tirsdag d. 26. februar kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Jakob Jonathan Bjerg, bas
20.35 Ditte Dupont Priess Loft, sang
21.10 Cille Cecilie Dyrberg, guitar
21.45 Alfred Nielsen, guitar
22.20 TBA

Onsdag d. 27. februar kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Søren Bang Rasmussen, klaver
20.35 Jonas Cook, klaver
21.10 Niklas Runge Skovbo Hansen, sang
21.45 Caroline Fjerbæk Jensen Olsen, sang
22.20 Signe Eggert Jørgensen, sang

Torsdag d. 28. februar kl. 20.00 - Klubscenen:
20.00 Gurli Octavia Kofoed Nielsen, sangskrivning
20.35 Minna Forouzandeh, sangskrivning
21.10 Jonas Hammer, sangskrivning
21.45 TBA
22.20 TBA

Mandag d. 4. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Daniel Skov Nielsen, bas
20.35 Anders Bang Rothmann, bas
21.10 Christian Aagaard Trier, bas
21.45 Frederik Aamand Holm, trommer
22.20 TBA

Tirsdag d. 5. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Tobias Ro Mølkær Andreassen, trommer
20.35 Alexander Kriegbaum Hulshoff, trommer
21.10 Frederik Sandfeld Madsen, guitar
21.45 Elias Lykkeskov Jensen, klaver
22.20 TBA

Torsdag d. 7. marts kl. 20.00 - Klubscenen:
20.00 Anna Halkjær Langgaard Nielsen, sangskrivning
20.35 Rune Mørch Albrechtsen, sangskrivning
21.10 Yasmin Cevik, sangskrivning
21.45 Eyði Højsted Horsdal, sangskrivning
22.20 TBA

Mandag d. 11. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Helene Tungelund, sang
20.35 Justo Gambula, bas
21.10 Camilla Overgaard, guitar
21.45 TBA
22.20 TBA

Tirsdag d. 12. marts kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Nikolaj Borg, trombone
20.35 Alma Kjær Agergaard, sang
21.10 Nikola Bankov, saxofon
21.45 Viktoria Holde Søndergaard, marimba/vibrafon
22.20 Freja Maria Nørager Jensen, sang

Onsdag d. 13. marts kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Anton Søndberg Grøn, bas
20.35 Árni Jóhannesson, bas
21.10 Ludvig Kastberg, trommer
21.45 Jens Emil Jensen, trommer
22.20 Hjalte Kildegaard Barfod, trommer

Torsdag d. 14. mart kl. 20.00 - Klubscenen:
20.00 Gry Colding Ebbesen, sangskrivning
20.35 Victor Nyland Poulsen, sangskrivning
21.10 Morten Falk, sangskrivning
21.45 TBA
22.20 TBA

Mandag d. 18. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Hjørtur P. Háberg, trommer
20.35 Lars Asger Nørby, trommer
21.10 Mathias Tonny Borggaard Samsing, sang
21.45 Kasper Bøttger, sang
22.20 TBA

Tirsdag d. 19. mart kl. 20.00 - Klubscenen:
20.00 Lasse Sonne, sangskrivning
20.35 Simone Camilla Tang, sangskrivning
21.10 Stine Drejer, sangskrivning
21.45 Jack Kilburn, sangskrivning
22.20 TBA

Onsdag d. 20. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Kristian Pauli Ellefsen, klaver
20.35 Mads Ulrik Voxen, klaver
21.10 Kristoffer Thorup Jeberg, trommer
21.45 Mikkel Nørgaard, trommer
22.20 Buster Efiong Brynjolf, guitar

Torsdag d. 21. marts kl. 20.00 - Klubscenen:
20.00 Juliane Viktoria, sangskrivning
20.35 Kristoffer Rahbek, sangskrivning
21.10 Christian Deichmann, sangskrivning
21.45 Andrea Fogh Haulrich Klausen, sang
22.20 TBA

Onsdag d. 24. april kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Ólavur Eyðunsson Gaard, guitar
20.35 Niels Bach Storgaard, guitar
21.10 Lasse Enøe, saxofon
21.45 Maria Dybbroe, saxofon
22.20 Jonathan Henneveld, trombone

Torsdag d. 25. april kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Katja Olsen, sang
20.35 Johanne Baadsgaard Lange, sang
21.10 Sally Errebo-Brandt, sang
21.45 Beatriz Gijon, klaver
22.20 Martin Frederik Ilsø Christensen, guitar

Tirsdag d. 30. april kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Pia Dunne, sang
20.35 Rikke Nybo Jakobsen, sang
21.10 Mira Siegel, komposition
21.45 Jonathan Jull Ludvigsen, trommer
22.20 Yngve Lyngsø, sang

Mandag d. 6. maj kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Diana Buck, sang
20.35 Nana Cecilie Gaardsted Bøvling, sds
21.10 Buster Efiong Brynjolf, guitar
21.45 Gunnar Sigfússon, trompet
22.20 Emil Ringtved Nielsen, bas

Fri entré

Arrangør: Det Jyske Musikkonservatorium

X